Jokes Warehouse, Jokes, Joke, Joke of the Day

Animal Jokes   Blonde Jokes   Doctor Jokes   Drunk Jokes   Lawyer Jokes   Government Jokes

MAILING LIST
Enter your e-mail address, and click join!


jokes, joke of the day, joke
Jokes Warehouse, jokes, joke, joke of the day

Jokes, joke, joke of the day

Joke of the Day Mail List, jokes, joke, joke of the day

Submit a Joke, jokes, joke, joke of the day

Message Board. jokes, joke, joke of the day

Cartoons, jokes, joke, joke of the day

Feedback. jokes, joke, joke of the day

Advertising. jokes, joke, joke of the day

Privacy Statement

TELL A FRIEND
Enter your name, e-mail address and a friend's e-mail address and click Send...
Your name:

Your e-mail address:

Friends e-mail address:



Free Joke of the
Day Script


Joke Search
Bookmark Us
Links
Add Your Link
Link To Us
Webrings

Funny Pictures
Hilarious Pictures





History of Math in America
Date of Joke: Sunday, 15th May, 2011

Last week I purchased a drink at Burger King for $1.58. The counter girl took my 2 one dollar bills. I then pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. Why do I tell you this?

Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

1. Teaching Math In The 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

2. Teaching Math In The 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In The 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In The 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok.)

6. Teaching Math In The 2000s

Same question as number 5 but if you have special needs or just feel you need assistance because of race, color, religion, sex, age, childhood memories, criminal background, then don't answer and the correct answer will be provided for you.

7. Teaching Math In 2011

Un hachero vende una carrtada de maderapara 100 pesos. El costo de la producciones es 80 pesos. Cuanto dinero ha hecho?


To get jokes like this one in your email every day, sign up for our mailing list, in the top-right hand corner of this or any other page.

[Return to Jokes Index]